1. Menej memorovania, väčší dôraz na to, čo žiak dokáže
Hľadať, pátrať, objavovať, vyskúšať si - to sú spôsoby, ktorými sa učíme od narodenia. Takto objavujeme svet. Preto memorovanie nemôže prevládať v modernom vzdelávaní. Naučiť sa objavovať je jedna z kľúčových kompetencií, ktoré by deti v škole mali získať. Celý život sa budú stretávať s novými informáciami, novými situáciami, v ktorých bude dôležité vedieť veci uchopiť zo správneho konca. Cieľom zmien vo vzdelávaní je, aby sa deti naozaj učili a porozumeli. Napríklad je veľký rozdiel, keď dieťa učíme z čoho sa skladá bicykel, a úplne iný proces je, ak ho učíme bicyklovať. Učiť o bicykli je odovzdávať vedomosti, učiť sa bicyklovať je proces, ktorý nám bicykel pomáha využiť v našom každodennom živote. Samozrejme, že nám pomôže poznať skladbu bicykla, aj keď táto vedomosť nás bicyklovať nenaučí. Okrem objavovania samozrejme zostáva dôležité vedieť informácie aj prečítať, porozumieť im a potom ich využiť.
2. Moderné vzdelávacie metódy
Moderné formy vzdelávania sú navrhnuté tak, aby boli prispôsobené potrebám dnešných detí a pomáhali im lepšie napĺňať vzdelávacie ciele a lepšie reagovali na nové poznatky o tom, ako funguje mozog. Hravé a interaktívne metódy v škole nie sú o "hraní sa namiesto učenia". To, čo deti môžu vnímať ako hru, je často efektívny nástroj učenia sa. Ak sa deti učia vlastnou aktivitou, nielenže získajú vedomosti, ktoré si dlhšie zapamätajú, ale môžu sa naučiť oveľa viac – napr. spolupracovať, samostatne alebo v spolupráci hľadať riešenia neznámych úloh, odhaľovať, čo ešte nepoznajú a potrebujú poznať, počúvať sa...
3. Viac príležitostí školám učiť podľa potrieb svojich žiakov
Flexibilitu prináša napríklad rozdelenie vzdelávania na vzdelávacie cykly. Školám sa otvárajú možnosti upraviť dĺžku vyučovacej hodiny, využívať projektové vzdelávanie, zvoliť si také metódy na vyučovaciu hodinu, aké najlepšie zaujmú deti v danej triede.
4. Podpora pre všetky deti
V roku 2023 sa na Slovensku zaviedol nový systém podpory detí, vďaka ktorému sa dá lepšie nastaviť podpora pre všetkých žiakov a žiačky. Doteraz sa špeciálna výchovno-vzdelávacia podpora poskytovala iba deťom a žiakom so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo deťom s nadaním. Systém podporných opatrení otvoril možnosti podpory aj pre ďalšie skupiny detí. Vďaka podporným opatreniam sa k pomoci dostanú aj deti, ktoré majú ťažkosti napríklad v oblasti jazykových schopností, motivácie alebo prežívajú emočne náročné situácie. Podporné opatrenia sú vlastne odporúčania poradenského zariadenia alebo školského podporného tímu, ktoré pomôžu žiakovi alebo žiačke lepšie fungovať v škole. Celkovo 21 opatrení je špecifikovaných v Katalógu:
https://podporneopatrenia.minedu.sk/
5. Lepšia prepojenosť medzi vyučovacími predmetmi
Ide o prepojenia, ktoré bežne riešime aj v našich životoch. Napríklad, keď sa vydáme na cestu autom za rodinou potrebujeme poznať trasu, vedieť si pozrieť mapu a prekážky na ceste, kúpiť diaľničnú známku alebo natankovať. Aj v každodenných situáciách kombinujeme znalosť jazyka, matematiky, prírodných vied a podobne.
16