Úvodné informácie
Naša škola sa zapája od šk. roka 2024/2025 do vyučovania podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) a Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) zverejnili zoznam základných škôl, ktoré budú zavádzať od septembra 2024 nový štátny vzdelávací program. Medzi viac ako 400 škôl, ktoré prejavili záujem učiť po novom budeme patriť aj my. S reformou začíname v 1. ročníku.
Zoznam škôl nájdete TU.
Podpora pre školy, ktoré budú zavádzať nový vzdelávací program, bude zahŕňať metodické a didaktické usmernenia pri tvorbe školských vzdelávacích programov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre pedagogických zamestnancov a manažment školy.
Viac informácií k reforme nájdete na stránke https://vzdelavanie21.sk/
„Povedz mi a ja zabudnem,
ukáž mi a ja si zapamätám
zapoj ma a ja pochopím.“ (J.A.Komenský)
Vzdelávanie pre 21. storočie – učíme sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe hodnôt, vedomostí a dát.
Vysvetlenie pojmu kurikulum:
Kurikulum je všetko, čo sa v škole učí, ako sa učí, ale je to aj kultúra školy. Sú to ciele, ktoré si stanovujeme pre vzdelávanie v školách. Sú to všetky vedomosti, ktoré žiak alebo žiačka v škole nadobúda a spôsobilosti, ktoré získa. Súčasťou kurikula sú informácie o učebných cieľoch, obsahu učiva, organizácii učiva, o vyučovacích a študijných metódach a prostriedkoch, o spôsobe kontroly a hodnotenia. Menej viditeľnou súčasťou kurikula sú aj pravidlá a zvyklosti, ktoré sa v škole dodržiavajú.
Prečo je potrebná zmena vzdelávania?
1. Učíme sa.
Dôležité je, aby učiteľ monitoroval a overoval, či u detí dochádza k učeniu. Nie je dôležité, čo učiteľ na hodine odučil, ale čo (a ako) sa žiak naučil.
2. Samostatne myslieť a zodpovedne konať.
Kvalitné vzdelanie neznamená viac poučiek a faktografických vedomostí.
Učitelia, žiaci, ale aj rodičia by sa mali zameriavať na to, aby žiaci rozvíjali svoju schopnosť premýšľať a konať. A tomu prispôsobovať aj činnosti v škole.
3. Vedomosti a informácie sú stále dôležitým základom vzdelania, nemajú byť však žiakovi oznámené.
Učiteľ má žiaka viesť k tomu, aby si uvedomil potrebu týchto vedomostí na vyriešenie problému a následne mu má pomôcť sa k vedomostiam prepracovať. Teda nie najprv vedomosti, a potom myslenie, ale vedomosti ako dôležité stavebné kamene v procese myslenia.
Deti žijú v súčasnosti v odlišnom svete ako žili detstvo ich rodičia a iné generácie pred nimi. Majú iné skúsenosti, možnosti, podnety a stoja pred nimi iné príležitosti a výzvy. Väčšina z nich má virtuálny prístup k celému svetu, vďaka čomu môžu poznávať ďaleko viac ako generácie detí pred nimi, žijú v globalizovanom svete. V množstve informácií a dezinformácií však môžu ľahko zablúdiť, digitálny svet ich môže pohltiť v hustej sieti interakcií s ľuďmi z celého sveta môžu prežívať pocity neistoty, izolácie a osamelosti. Základ do života, ktorý im má dať škola, je už iný, ako bol pred dvadsiatimi, ale aj desiatimi rokmi. V spoločnosti sa udiali dôležité zmeny. Digitalizácia zmenila prístup k rôznym službám, zmenila naše správanie. Čaká ich budúcnosť, ktorá bude dynamická no súčasne aj relatívne málo predvídateľná. Je našou povinnosťou pripraviť ich na svet, o ktorom presne nevieme, ako bude vyzerať. Preto zdôrazňujeme, že je dôležité „učiť sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe vedomostí a dát“. To sú základné ingrediencie, zložky vzdelávania pre budúcnosť.
Vzdelávanie pre 21. storočie sa má vyznačovať otváraním príležitostí na poznávanie, prijatím každého človeka (inkluzívna škola), zodpovednosťou za udržateľnosť života na Zemi (zelená škola), podporovaním efektívneho a bezpečného využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní (digitálna škola). Nové vzdelávacie metódy musia brať do úvahy napr. kratšiu pozornosť žiakov, spôsob, ako mladí komunikujú a čím žijú, na to, aby sa vedeli efektívne vzdelávať. V modernom vyučovaní sa kladie dôraz aj na používanie digitálnych technológií. Je to priblíženie sa svetu mladej generácie a zároveň aj príprava na budúci čoraz viac digitalizovaný svet. Samozrejme, využívanie technológií bude v škole prebiehať v primeranej miere a primerane veku. Takisto pokladáme za dôležité žiakov učiť, ako digitálne technológie využívať a načo slúžia. Cesta nie je zakazovať, ale naučiť sa používať v prospech seba a spoločnosti.
V škole 21. storočia majú všetci aktéri (žiak – učiteľ – rodič) možnosť spoluvytvárať obsah a formy vzdelávania, spoločne sa vlastnou aktivitou učiť a zlepšovať.